Pirma diena

Projektas „Epochų ratu. Vardan tos Lietuvos…“

2018 metų sausio 31-ą dieną startavo kasmetinis Vilniaus Užupio gimnazijos kūrybinis projektas „Epochų ratu“. Šių metų tema „Vardan tos Lietuvos…“ skirta Lietuvos atkūrimo šimtmečiui paminėti.  Tačiau ar visi mokiniai supranta šio įvykio svarbą ir kodėl jį reikia paminėti? Mes nusprendėme tai išsiaiškinti ir paklausėme kelių trečiokų, ką jiems reiškia šis projektas bei jo tema – vėl nepriklausoma Lietuva.

Pakalbintas trečios C klasės mokinys Matas, kuris renka statistinius duomenis apie nepriklausomybės  šimtmetį ir projektą, atsiliepia taip: „Man šimtmetis yra labai svarbi  šventė, iš visų jėgų stengiuosi būti patriotiškas. „Epochų ratu“ man patinka, bet nesu patenkintas tema, kurią gavo mano klasė („Demokratijos egzaminas – valstybės santvarka, pliuralizmas, valstybės ir piliečio santykis“). Ji yra sunki, sudėtinga surasti duomenų.“ O jo bendraklasė Elžbieta, rašanti laišką, tikėjosi temos, kuri aprėptų visą pasaulį, nesusikoncentruotų tik ties Lietuva, bet ji taip pat mano, kad šimtmetį minėti reikia, reikia suprasti, kodėl mes esame laisvi, ir to negalima pamiršti.

Kai kurie mokiniai apie projektą atsiliepia neigiamai, nesuvokia jo prasmės, bet, pavyzdžiui, Aurėja iš trečios D klasės, kuri daro knygos lapus, teigia, jog projekto idėja yra gera, nes tai įdomesnis būdas mokytis  istorijos, tačiau tokia veikla reikalauja daug darbo, atsakomybės, kruopštumo, o laiko nėra skirta labai daug, tad patiriame įtampos. Būtent dėl šios priežasties kai kurie mokiniai „Epochų ratu“ kritikuoja.

Trečios D klasės mokinys Lukas, ruošiantis temos pristatymą, džiaugiasi gauta tema („Pirmosios Lietuvos Respublikos ir Antrosios Lietuvos Respublikos gyventojų emigracija per šimtmetį“), nes yra daug informacijos, lengva dirbti. O Nepriklausomybės šventė primena jam, jog mes esame laisvi bei turime saugoti ir branginti savo tėvynę. „Tai puiki proga man, kaip trečiokui, baigti projektų ciklą Lietuvos šimtmečio tema. Užduotis – iššūkis, bet tai yra gerai, reikia bandyti susidoroti, žmogus gali atsiskleisti ir įgauti naujos patirties,“ – teigia trečios C klasės moksleivis Emilijus, darantis meninį plakatą.

Taigi, išklausiusios kai kurias nuomones, galime drąsiai teigti, kad projektas „Epochų ratu. Vardan tos Lietuvos…“  daugumai mokinių  yra artimas,  leidžia kitaip pritaikyti teorines žinias, susipažinti su Lietuvos istorija. Tereikia susikaupti, įdėti pastangų ir viskas pasiseks. Žiūrėsime, kaip jiems seksis kitomis dienomis.

Valerija Kozikaitė, Deimena Šalaševičiūtė  3c

Prasidėjo ilgai laukta projekto ,,Epochų ratu“ pirmoji diena. Kaip ir kasmet, gimnazijos koridoriai neapsiėjo be mokinių šurmulio, beieškant kabinetų. Susirūpinusių moksleivių veiduose šypseną padėjo įžiebti geranoriški mokyklos mokytojai ir specialūs prie įėjimo pakabinti tvarkaraščiai. Iš anksto pasirinktos, intriguojančios temos nurodė kelią, tad visi ėmėsi savo veiklos. Kiekvieno gimnazisto pasirinkta veiklos sritis skirtinga, tačiau klasės draugai buvo paslaugūs ir juos vienijo bendras tikslas – pasirodyti kuo geriau!

Pirmoji projekto diena intensyvi ir produktyvi. 2c klasės mokinė Evelina, atsakinga už meninį pristatymą, teigė, jog jų laukia sistemingas darbas viso projekto metu, tačiau su klasės draugų pagalba viskas įmanoma – jie atliks patriotinę dainą apie laisvę. Rytė iš 1c klasės yra atsakinga už pristatymą anglų kalba. Ji sako, kad darbas tik pradėtas, dar laukia daug kliūčių. Vis tik  ji mums pažadėjo, jog viskas bus išspręsta iki trečiosios projekto ,,Epochų ratu“ dienos. Aurelija iš 1b klasės kartu su savo drauge kuria knygos lapus. Merginoms šis darbas pasirodė nesunkus, nes jos pradėjo ruoštis dar gerokai anksčiau prieš prasidedant projektui. 2a klasės mokinė Saulė yra vyriausia filmuko redaktorė. Pasitarusi su mokytoju Andriumi Chmieliausku, ji nusprendė, kad ši užduotis yra sunki, tačiau labai įdomi ir leidžianti parodyti savo kūrybinius gabumus. Saulė prasitarė, kad filmavimas vyks ne mokyklos teritorijoje, tad pristatymas pasižymės originalumu. Paulina iš 2d klasės yra atsakinga už plakatą, kurio tema ,,Tautiškumo ir valstybingumo idėja sovietinės Lietuvos kultūroje“. Ji mūsų gimnazijoje yra naujokė, todėl šiame projekte dalyvauja pirmą kartą, vis tik ji mano, kad ,,Epochų ratu“ yra naudingas, praplečiantis akiratį ir suburiantis visą Užupio bendruomenę projektas.

Pakalbinome ir Vilniaus Užupio gimnazijos pavaduotoją ir istorijos mokytoją Virginiją Mackonienę. Šio projekto metu pavaduotoja yra atsakinga už  meninį pristatymą, mokinių konsultavimą, ypač istoriniais klausimais, visgi jos noras padėti kitiems yra begalinis. Virginija Mackonienė mums atskleidė, jog daugiausia neaiškumų kyla mūsų mokyklos naujokams – pirmokams, jie su šiuo projektu susiduria pirmą kartą. Vyresniems Užupio bendruomenės nariams irgi kyla klausimų, pavyzdžiui,  trečiokai, gavę sudėtingas, istorinius laikmečius atspindinčias temas,  nuskubėjo konsultuotis su pavaduotoja. Sausio 31d. Virginijai Mackonienei ypatinga – tai ne tik pirmoji  ,,Epochų ratu“ projekto diena, bet ir jos gimtadienis.

Taigi, šiandienai apibūdinti netinka posakis, jog ,,pirmas blynas būna prisvilęs“. Mokiniai noriai ėmėsi darbo, o mokytojai juos nukreipė tinkama linkme ir negailėjo patarimų.

Viktorija Dolotova ir Julija Dikčiūtė